Genetika, kiképzés, takarmányozás, tartásmód és stressztűrő-képesség kérdése elsősorban, hogy egy sportló vagy versenyló milyen teljesítményt képes nyújtani a versenyen. Számos esetben szükség van
gyógynövényekkel a ló idegrendszerének doppingmentes támogatására, miközben ezzel egyidejűleg az izomzat anyagcseréje is meghálálja a gyógynövényes beavatkozást.
A helyes takarmányozás és edzésterv mellett (pl.
túledzés kerülése) érdemes olyan gyógynövényeket is beiktatni a ló étrendjébe, amelyek egy legelőn is előfordulhatnak, és ha tehetné, a ló kiválogatná ezeket.
Természetesen egyes fűszernövényekről a legelői előfordulás nem mondható el, azonban ezek (pl. fahéj) jótékonyan hatnak a
cukor-anyagcserére, vagy mások a
gyulladások ellen hatnak, netán
antioxidáns hatásúak.
Nagyon fontos a ló elrohanásának, felpörgésének okait megérteni, hiszen enélkül nem lesz eredményes a beavatkozás. Ha esetlegesen a zabla, a lovas keze, a nyereg vagy más szerszám okoz fájdalmat (segíthet a
fájdalomarc felismerése), akkor ennek korrigálásával meg fog szűnni a ló veszélyes viselkedése.
Ha a takarmány nem megfelelő, például túlzottan sok melaszt vagy más,
könnyen felszívódó szénhidrátot tartalmaz takarmányt (pl. müzli) eszik az állat, azon másképp kell segíteni. Kínáljunk minél
több rostot a lónak (elsősorban szénát)!
Gyakran
fogproblémák okoznak fájdalmat, ellenszegülést, de akár sántaságot is. Fontos legalább évente megvizsgáltatni a lovat, de ha tünetek léptek fel, akkor előbb is.
Éppen ezért első körben senkinek nem ajánljuk a
nyugtató-izomlazító gyógynövényeket a stresszhelyzetben felpörgő, hiperaktív lónak, hanem inkább legyen meg az állatorvosi kivizsgálás a szervi bajok kizárására.
Ha egyszerűen rosszul tűri a ló a stresszt, ettől befeszül és túlzott mértékben feszeng, akkor a legjobb, legtermészetesebb és igazán hatékony megoldást nagy valószínűséggel a gyógynövények fogják jelenteni.
Olyan sportlovaknak javasoljuk a rendszeres gyógynövényetetést, amelyek stresszes helyzetben felpörögnek, hiperaktívvá válnak, rohannak, nehéz bírni velük.
A fájdalom gyakran ellenszegülés, makacsság, lustaság, elrohanás vagy egyéb viselkedési zavar formájában nyilvánul meg, ezért a legtöbb lovas nem ismeri fel vagy félreértelmezi.
Fontos megtanulni a fájdalomjeleket, hogy felismerhessük lovunkon, ha fáj valamije!
Fiatal lovasok esetében – gyengébb fizikumuk miatt is - akár életveszélyessé is válhat egy-egy hiperaktív szituáció. Ráadásul kötött izomzattal túlzott terhelés hárul az inakra, szalagokra, ízületekre, melyek így könnyebben sérülnek. Az együttműködés pedig sehol nincs, pedig épp versenyeken lenne a legnagyobb szükség az összehangolt csapatmunkára ló és lovas között.
-
a ló nyugodtabbá válik a mindennapokban, de nem lesz álmos, levert
-
a ló könnyebben lovagolható stressz szituációkban (mégis figyelmes marad)
-
néhány nap után érezhetően lazább a ló izomzata
-
elegendő a normális mennyiségű bemelegítés (nem fapados a ló az edzés első felében)
-
nagyobb az izomteljesítmény, lazább a mozgás, térölelőbbek a lépések
-
megnőtt az ugrási magasság, szebb lett az ugróstílus
-
nem rohan el ugrás utána
-
nehezebb gyakorlatoknál sem feszül be